Jaki klimatyzator wybrać do domu, mieszkania?

Wybór odpowiedniego rozwiązania do domu nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępne są setki urządzeń, a wszystkich producentów ciężko zliczyć nawet specjaliście. Dodatkowo na forach internetowych jest tyle opinii ile użytkowników, które zamiast pomagać w wyborze powodują jeszcze większe wątpliwości. Jak sobie z tym poradzić? W takiej sytuacji warto zdać się na doświadczenie osób zajmujących się tym na co dzień i poprosić o wskazówki, a z pewnością wybór stanie się dużo łatwiejszy.


null

Klimatyzacja jest specyficznym rodzajem sprzętu użytkowanego w domu. W odróżnieniu od takich urządzeń jak pralka czy lodówka, aby spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana do istniejących warunków, a instalacja przemyślana i poprawnie wykonana. Te kwestie determinują konieczność skorzystania z wiedzy sprawdzonego i zaufanego specjalisty.

Od czego zacząć? 

Przede wszystkim ważne jest określenie odpowiedniej mocy i rodzaju urządzenia. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które przeliczają wielkość pomieszczenia na moc urządzenia, jednak do takich wyliczeń należy podchodzić z dystansem. Tylko podczas wizyty u klienta jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie. Podczas doboru wydajności urządzenia należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnie, ale też kubaturę, nasłonecznienie, możliwe zyski ciepła z innych urządzeń, wielkość i rodzaj okien, izolacja budynku, ilość osób przebywających w pomieszczeniu, sposób użytkowania i przeznaczenie pomieszczenia. Źle dobrane urządzenie nie zapewni nam komfortu oraz spowoduje nadmierne zużycie energii.


Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Do wyboru mamy kilka głównych rodzajów urządzeń:

klimatyzator przenony

- klimatyzatory przenośne - wiele osób poszukując najlepszego rozwiązania dla siebie zastanawia się nad klimatyzatorem mobilnym. Czy jest to dobre rozwiązanie? To zależy... Takie urządzenie jest rozwiązaniem stosunkowo tanim, jednak nie jest pozbawione wad...  Sprawdzi się głównie jako rozwiązanie doraźne w największe upały. Do największych mankamentów można zaliczyć hałas, niską wydajność, problem z odprowadzeniem gorącego powietrza przez rurę o znacznej średnicy. Najczęściej taką rurę wystawia się przez otwarte okno, co z kolei powoduje obniżenie wydajności i małą estetykę. Samo urządzenie zaś zajmuje sporo miejsca a mobilność jest ograniczona przez wspomnianą konieczność odprowadzenia gorącego powietrza.


klimatyzator split

- klimatyzatory typu split - najbardziej popularna grupa urządzeń. Nazwa "split" oznacza "podzielony" i wywodzi się z konstrukcji urządzenia składającej się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) i wewnętrznej (parownika).  Jest to optymalne rozwiązanie ponieważ bardziej hałaśliwy agregat i wymiennik generujący ciepło znajduje się poza pomieszczeniem, natomiast cicha jednostka wewnętrzna (parownik) zamontowana jest w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest bardzo wydajne, komfortowe, wygodne w użyciu i estetyczne. Zastosowanie takiego rodzaju klimatyzatora wiąże się z przeprowadzeniem odpowiedniego montażu. Do wyboru mamy natomiast szereg różnych jednostek wewnętrznych - najbardziej popularne jednostki ścienne, podsufitowe, przypodłogowe, kasetonowe (wbudowane w podwieszany sufit), czy kanałowe umożliwiające dystrybucję powietrza za pomocą kanałów i kratek wentylacyjnych (anemostatów).

klimatyzator multi split


- klimatyzatory multi split - są to urządzenia takie same jak split, które dają możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu, czyli umożliwiają schładzanie kilku pomieszczeń na raz, bez przymusu instalowania wielu jednostek na zewnątrz budynku.Jakie funkcje powinien mieć klimatyzator?

Większość obecnie montowanych klimatyzatorów jest wyprodukowana w oszczędniejszej technologii inwertorowej, która mocno zredukowała zużycie energii. Urządzenia są wyposażone również w funkcję ogrzewania pełniąc funkcję pompy ciepła. Sprawia to, że urządzenia są bardziej uniwersalne i można wykorzystywać je również w chłodne dni, kiedy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął. Czasami nie bez znaczenia jest funkcja osuszania, która skutecznie odzyskuje wilgoć z powietrza.

Klimatyzator może również polepszać jakość powietrza w pomieszczeniu przez możliwość zastosowania różnego rodzaju filtrów, czy jonizatora. Wielu producentów oferuje ciekawe rozwiązania z którymi warto się zapoznać na podstawie bieżącej oferty.

Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę to samo sterowanie urządzeniem i związane z tym funkcje dodatkowe. Są użytkownicy, którym będzie zależeć na sterowaniu za pomocą tabletu, czy telefonu lub na rozbudowanym sterowaniu czasowym. Z doświadczenia jednak podpowiemy, że nadmiar funkcji zazwyczaj nie jest wykorzystywany, więc zalecamy roządne podejście do funkcji dodatkowych, które potrafią sprawić cenę klimatyzatora bardzo wysoką.


Jaką markę klimatyzatorów wybrać?

To jest najtrudniejszy wybór i ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Warto wybierać dobre marki oferujące sprawdzone produkty w rozsądnych cenach... Jednak jakie to marki?  Często kojarzymy marki globalne produkujące nie tylko sprzęt klimatyzacyjny, ale także telewizory, aparaty, kina domowe, czy tostery... Jednak istnieje szereg firm, które jakością je znacznie przewyższają ale nazwy zwykłemu klientowi niewiele mówią... Dlaczego? - Dzieje się tak dlatego, że są to marki typowo klimatyzacyjne, czyli specjalizujące się w tej branży, więc najprawdopodobniej nigdy się z nimi nie zetknęliśmy wcześniej. 

Każdy instalator ma w swojej ofercie marki urządzeń z różnych kategorii cenowych, które preferuje. Dobrą firmę instalacyjną można obdarzyć zaufaniem, ponieważ z pewnością nie poleci kiepskich urządzeń. Dlaczego? Z prostej przyczyny - kiepskie urządzenia psują się, a w okresie gwarancyjnym wszystkie czynności naprawcze są pokrywane z kieszeni instalatora, producent jedynie zapewnia części zamienne. Zatem dobry instalator nie poleci awaryjnych urządzeń, ponieważ to się nie opłaca, ani jemu, ani klientom. 

Należy natomiast uważać na tanie produkty marketowe oraz "wirtualne" marki klimatyzatorów, które są często na rynku przez rok, dwa i później znikają uniemożliwiając zdobycie części zamiennych. Z tego powodu są niechętnie serwisowane. Jak takie marki działają? Są to firmy, które zamawiają w często chińskiej fabryce partie klimatyzatorów, sygnują je stworzoną marką, wypuszczają na rynek i znikają. Są to tanie produkty, ponieważ praktycznie nie mają kontroli jakości, z założenia nie jest tworzone zaplecze serwisowe, magazyny części zamiennych i ich dystrybucja co wpływa na ostateczną cenę. Warto się upewnić, czy wybrana marka rzeczywiście jest ugruntowana i posiada swoje zakłady produkcyjne.

O nas

null

Firma Klimatis zajmuje się montażem i serwisem urządzeń klimatyzacyjnych na terenie Wrocławia i okolic. 

Masz pytania? 
Jesteś zainteresowany doborem urządzenia, wyceną lub profesjonalnym montażem?
Napisz lub zadzwoń!
tel. 664 137 337 
664 137 337

ul. Karwińska 11

52-015 Wrocław

Polska

pon-pt : 8:00-16:00