Klimatyzacja serwerowni. Jakie rozwiązanie wybrać?

Klimatyzacja serwerowni wymaga szczególnej uwagi przy doborze odpowiednich urządzeń i rozwiązań. 

Serwerownie i centra danych z racji swojej specyfiki działania mają newralgiczne znaczenie dla działalności wielu firm. Ich awarie mogą prowadzić do ogromnych strat, czy też do sparaliżownia funkcjonowania całej organizacji. Zapewnienie ciągłości ich pracy jest zasadniczym zadaniem dla wszystkich systemów znajdujących się w takim pomieszczeniu, w tym klimatyzacyjnych. Dlatego zapewnienie odpowiednich warunków pracy serwerów nie może być lekceważone.

Klimatyzacja serwerowni

Czym się różni klimatyzacja serwerowni od zwykłych klimatyzatorów?

Przede wszystkim bezpieczeństwem i niezawodnością. Systemy klimatyzacji w serwerowniach muszą zapewnić optymalne warunki pracy urządzeń niemalże non stop - 24 godziny na dobę, 365 dni w roku niezależnie od warunków zewnętrznych. Mają również za zadanie usuwać zanieczyszczenia, kurz, mogący wpłynąć na pracę elektroniki. Sam fakt pracy ciągłej sprawia, że wymagania wobec urządzeń klimatyzacyjnych są dużo wyższe od tradycyjnych systemów używanych głównie sezonowo. W naszych warunkach klimatycznych (duża amplituda temperatur rocznych) warunki pracy klimatyzatorów mogą być skrajnie trudne - od temperatur nawet w okolicach -20ºC do często powyżej 35ºC. Dlatego urządzenia i ich trwałość muszą być przystosowane do takich celów. 

Zastosowanie zwykłych urządzeń pokojowych "dostosowanych" do pracy całorocznej jest związane z ryzykiem i tylko pozorną oszczędnością. Serwerownia z reguły jest pomieszczeniem rzadko odwiedzanym i należy sobie zadać pytanie... Co w przypadku awarii takiego klimatyzatora, która pozostanie niezauważona przez pracownika lub będzie miała miejsce np. w nocy, w trakcie weekendu, czy święta? Skutki uszkodzenia serwerów i przerwa w ich pracy mogą być fatalne. 

Dlaczego klimatyzacja dedykowana do serwerowni jest bezpieczniejsza i co się dzieje w przypadku awarii?

Aby system klimatyzacji w serwerowni zapewnił optymalne warunki, ciągłość pracy i bezpieczeństwo nawet w przypadku awarii któregoś z podzespołów, należy go odpowiednio zaprojektować. Instalacja taka powinna być złożona z przynajmniej dwóch zestawów urządzeń, a każdy z zestawów powinien mieć moc zdolną do samodzielnego utrzymania zadanych parametrów w pomieszczeniu. System zdublowany, redundantny to nie wszystko. Bardzo ważna jest odpowiednia automatyka sterująca wzajemną pracą tych urządzeń, która w skrócie sprowadza się do:

Klimatyzator do serwerowni
  • sterowania pracą naprzemienną urządzeń w cyklu np. 12 godzinnym, co przedłuża żywotność i równomiernie rozkłada zużycie klimatyzatorów
  • sterowania pracą nadmiarową, czyli w przypadku, gdy jeden klimatyzator nie jest w stanie sprostać warunkom, uruchamiany jest wspomagająco drugi
  • sterowania pracą w przypadku awarii - w przypadku uszkodzenia klimatyzatora natychmiast uruchamiane jest drugie urządzenie
  • sygnalizacji awarii - w przypadku zepsucia się jednego z urządzeń obsługa informowana jest o problemie.

Podsumowując - chłodzenie serwerowni powinno być wykonane w oparciu o dedykowane rozwiązania zaprojektowane specjalnie na takie potrzeby. Tylko sprawdzone urządzenia gwarantują wieloletnią, oszczędną eksploatację oraz bezpieczeństwo w przypadku awarii.

O nas

null

Firma Klimatis zajmuje się montażem i serwisem urządzeń klimatyzacyjnych na terenie Wrocławia i okolic. 

Masz pytania? 
Jesteś zainteresowany doborem urządzenia, wyceną lub profesjonalnym montażem?
Napisz lub zadzwoń!
tel. 664 137 337 
664 137 337

ul. Karwińska 11

52-015 Wrocław

Polska

pon-pt : 8:00-16:00